12 Eylül 2012 Çarşamba

27. Hafta

"Merhaba 3. Trimester" Pozum :)

Biliyorum doğumdan sonra zor bi süreç beni bekliycek, uykusuzluk, bebe zırıltısı vs ama yine de sanki zaman ilerledikçe sıkılmaya, sabırsızlanmaya, daha da heyecanlanmaya başlıyorum, hasretle ve merakla Deniz'imi bekliyorum :)


Hamilelikte 3. trimester: Neler olacak?


Hamileliğin üçüncü yani son trimesteri fiziksel ve duygusal yönden oldukça yorucu ve zorlayıcı olabilir. Bebeğinizin artan kilosu ve boyutları rahatsız anlar yaşamanıza sebep olur. Çok yakında bebeğinizi kollarınızın arasına alacağınız anı hayal ederek pozitif kalmaya çalışmalısınız. İşte hamileliğinizin üçüncü trimesterinde sizi bekleyenler;

Vücudunuz

Doğum anı yaklaştıkça bebeğinizin hareketleri daha belirgin olmaya başlar. Bu heyecan verici hareketler diğer yandan rahatsızlık verici olabilir.

Sırt ağrıları. Bebeğinizin vücut ağırlığı arttıkça hamilelik hormonları eklemler arasındaki bağın gevşemesine neden olur. Gevşeyen bağlar sırt ve kalça ağrılarına sebep olur.

Eğer uzun süre ayakta kalmanızı gerektiren bir işiniz varsa, bir ayağınızı basamak veya kutu gibi bir yükseltiye basın. Sürekli masa başında oturuyorsamnız sırtınızı destekleyen yastıklardan edinin. Ağrınız olduğunda sıcak su torbası veya masaj çok iyi gelebilir. Yüksek topuklu olmayan (ancak tamamen düz tabanlı da değil)  ayakkabıları tercih edin.

Nefes darlığı. Genişleyen rahminizin diyaframınıza yaptığı baskı sebebiyle bu aralar nefes darlığı yaşamanız olası. Uyku destek yastıkları yardımcı olabilir.

Mide yanması. Hamileliğin son üç ayında büyüyen rahminiz midenizi olması gerektiği yerden kaydırır. Mide yanması şikayetinin asıl sebebi budur. Mide asidini olması gerektiği yerde tutmak için daha küçük porsiyonları daha sık yemeli ve bol sıvı tüketmelisiniz. Kızartmalardan, gazlı içeceklerden, asitli meyve sularından ve baharatlı yiyeceklerden uzak durun. Eğer halen mide yanması yaşıyorsanız antasitler hakkında doktorunuzdan bilgi alın.

Varisler ve hemoroid. Artan kan miktarı, yüzünüzde, boynunuzda ve üst kollarınızda örümcek ağına benzer kılcal damar kızarıklıklarına, bacaklarda varislere ve hemoroide (basur) sebep olabilir. Eğer varisler çok rahatsız ederse varis çoraplarını tercih edebilirsiniz. Eğer hemoroid probleminiz varsakabızlıktan kaçınmalı, öğünlerinizde bol lifli gıdaları tercih edip bol sıvı tüketmelisiniz (günde en az sekiz bardak).

Büyümeye devam eden göğüsler. Şu ana kadar göğüsleriniz yaklaşık 1 kg kadar ağırlaşmış olmalı. Bu durum hamilelik başındaki göğüs ölçünüze göre değişebilir, daha fazla veya daha az olabilir. Doğum anı yaklaştıkça, göğüslerinizden kolostrum adı verilen ve süte göre daha yoğun olan bir sıvı sızabilir. 

Sıklaşan idrar ihtiyacı. Bebeğiniz büyüdükçe idrar kesenize daha fazla baskı yapar. Daha sık idrara çıkma ihtiyacı duyarsınız. Doğum yaklaştıkça bazen (gülerken, öksürürken veya hapşırırken vb.) bir miktar sızıntı da yaşamanız mümkündür.

Ayrıca, idrar yolu enfeksiyonlarına da dikkat etmelisiniz. İdrarınızı yaparken yanma, karın ağrısı, ateş ve sırt ağrısı gibi belirtiler gösterebilir.Ciddi bir idrar enfeksiyonu böbreklerinizi etkileyerek erken doğuma sebep olabilir.

Yalancı doğum sancıları. Braxton Hicks kasılmaları olarak da bilinen bu sancılar, vücudunuzun doğum anı için pratik yaptığının işaretidir. Genelde zayıf ve düzensizdirler. Gerçek doğum sancılarının genel özelliği şiddetli, düzenli ve daha sık olmalarıdır. Eğer sancıların gerçek doğum sancıları olduğu hakkında şüpheleriniz varsa doktorunuzla endişelerinizi paylaşın.

Kilo artışı. Doğum anına kadar toplamda 11 ila 16 kilo arasında artış yaşanır. Bu kilolar, bebeğiniz, plasenta, amniyotik sıvı, rahim, göğüsleriniz, vücudunuzdaki yağ, kan ve vücut sıvısı arasında paylaşılır.   

Vajinal akıntı. Genel olarak son trimesterde vajinal akıntı oldukça yaygındır. Eğer birkaç saatte bir ped değiştirmeniz gerekiyorsa ya da akıntının amniyotik sıvı olduğundan şüpheleniyorsanız doktorunuzu haberdar etmelisiniz.

Şişlikler. Genişleyen rahminiz toplar damarlarınıza baskı yaptıkça ayak ve bacaklarınızda şişkinlikler oluşabilir. Aynı zamanda elleriniz, kollarınız ve bileklerinizde oluşan şişlikler sinirlerinize baskı yaparak karıncalanma ve uyuşmaya sebep olabilir. 

Şişlikleri gidermek için soğuk kompres uygulayın. Yatarken ayaklarınızı daha yukarda tutabilir, yüzebilir ya da basitçe havuzda ayakta durabilirsiniz.

Duygularınız

Doğum anı yaklaştıkça, endişeler de artar. Çok acı verecek mi? Ne kadar sürecek? Nasıl başa çıkacağım?

Doğum öncesi kurslar bu konuda çok yardımcı olur. Sizi bekleyenleri öğrenmek ve diğer anne adaylarıyla tanışmak için bu kurslardan yararlanabilirsiniz. Çocuk sahibi arkadaşlarınızdan tavsiyeler alın ve doktorunuza ağrı azaltıcı teknikler hakkında danışın. Elinizden gelenin en iyisini yapacaksınız. Bebek doğurmanın yanlış veya doğru yolu yoktur.

Kaynak: http://www.anademi.com/makale/hamilelikte-3--trimester-neler-olacak-mid198

7 yorum:

 1. Çok güzel görünüyorsun. Biz kadınların yaşaması gereken ve Allahın bir luffu olan bu duygu o kadar güzel ki. O koca göbekle nasıl da gururla yürüyoruz :))
  Allah isteyen herkese nasip etsin!

  YanıtlaSil
 2. Teşekkürler canım, göbüş büyüdükçe işler zorlaşıcak heralde, şimdiye kadar son derece rahattım ama bakalım, sayılı gün, çabuk geçsin :)

  YanıtlaSil
 3. Maaşallah süpersin canım. Ben de artık sabırsızlanmaya başladım ama az kaldı:)

  YanıtlaSil
 4. Bitsin artık bu çileeğğğ dırınım dırınımmm :P

  YanıtlaSil
 5. süpeer :) daha çook büyüyeceği 2 ay var sonra aşağı donunce göbek ınıyo biras ama yurumrkte zorlanıyorsun :S geri kalan herşeyde zımba gibi oluyorsun.. bu arada benim 4 aylık göbişim bile daha buyuktu oyusden senin ki süper ideal bence...

  YanıtlaSil
 6. Hadi yaw? Valla bana da çok kocaman geliyo,7.5 kilo aldım şimdiye kadar, bunalımlardayım biraz önümüzdeki aylardaki halimi düşündükçe ama boyum kısa,1.55 fln ondan da ööle gözüküyo.. Naapalım artık mümkün olduğu kadar dikkat etmeye, yürüyüşleri aksatmamaya çalışıyorum, daha da yapçak bişey yok...

  YanıtlaSil
 7. Merhaba Takiptesin
  BLOGU OLANLARA DUYURULUR !! Şirin Gurme BLOGLARINIZI TANITMAYA hazırlanıyor sizde yer almak isterseniz facebook sayfamızı takip edin https://www.facebook.com/SirinGurme ilerleyen günlerde çalışmalarımıza başlıyoruz !!

  YanıtlaSil